Amerika Vizesi

p31 Amerika Pass

Amerika Vizesi

Hayallerin ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletlerine gitmek için gereken vize türleri farklılık göstermektedir.

Göçmen Vizeler: Amerika birleşik Devletleri’nde sürekli olarak kalmayı planlayan kişiler için geçerlidir. Kalıcı olarak ABD’de kalmayı planlayan bir kişiye  bir Amerikan vatandaşının referansı ya da bir işveren sponsorluğu gereklidir.

Aile Tabanlı Göçmen Vizeler 1. derece yakın akrabalarınızdan biri Amerikan vatandaşı ise ya da yasal göçmen statüsünde ise Amerika’da göçmen olarak kalmanız onaylanabilir.

İşveren Tabanlı Göçmen Vizeler

Çalışma Vizeleri Amerika’da çalışmak isteyen kişilerin, Amerikan Çalışma Bakanlığı’ndan onaylı iş sertifikasına sahip bir işveren tarafından işe alınmaları gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olan işverenler Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik bürosu aracılığı ile çalışma vizesi için başvuru yapabilir.

Yatırımcı Vizeleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni iş fırsatları yaratmak isteyen ticari işletmelere yönelik Amerikan Göçmenlik Yasası’nda vize imkânı bulunmaktadır.

Amerika green p30 card

Yeşil Kart Kurası (green card) Amerikalı bir işverenin ya da akrabanın referansının gerekmediği her yıl 55.000 göçmenin Amerika’da yaşama şansı kazandığı kuradır. Amerikan Kongresi tarafından zorunlu olarak yapıla Çeşitlilik Göçmenlik Programıdır. Kurayı kazanan göçmen adayların, vize için gerekli olan eğitim ya da iş koşullarını sağlamaları gerekmektedir. 18 yaşından büyük tüm yeşil kart göçmenleri yeşil kartlarını her zaman yanlarında taşımalıdırlar. Yeşil kartların geçerliliği 10 yıldır. Vizenin süresi geçtiğinde mutlaka yenilenmelidir.

Nişanlılık Vizesi Amerika’da yaşayan bir Amerikan vatandaşı ile nişanlı iseniz, Amerika’da yaşamaya hak kazanmışsınız demektir. Nişanlınızın yanına gitmek için nişanlılık vizesi alabilirsiniz

Evlatlık Olarak Amerika’da yaşama vizesi Amerikan vatandaşı ailelerin evlat edindiği çocuklar için özel bir göçmen vizesidir. Evlatlık verilecek çocuklar Amerikan Konsolosluğu’ndan vize işlemlerine başlamalıdır. Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosunun istediği belgeler ve başvuru dokümanları bu büroda incelenerek, Amerikan Konsolosluğu’na gönderilir. Evlatlık verilecek çocuk, Amerikan büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’nda vize görüşmesine alınır. Bu görüşmelerin olumlu olarak nitelendirildiğinde göçmen vizesi kabul edilir.

Göçmen Olmayan Vizeler:

Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşamak istemeyen, çeşitli sebeplerden dolayı Amerika’ya gitmek isteyen bireylerin başvurduğu vizelerdir:

Göçmen Olmayan vize için tüm başvuru yapan kişilerin hazırlaması gereken belgeler: Yaş fark etmeksizin bütün başvuru sahipleri DS-160 Göçmen olmayan Vize Başvuru Formunu online elektronik ortamda doldurmalıdırlar. Başvuru yapan kişiler vize görüşmesinde, barkotlu başvuru onay sayfasını da yanında getirmelidirler.

Başvuru sahibi, Amerika’da kalmak istediği süreyi kapsayan, ABD için geçerli pasaportuna sahip olması gereklidir. Son 6 ay içersinde çekildiğiniz 1 adet renkli fotoğraf ( 5*5 cm büyüklüğünde), başvuru sahibinin seyahat amacını belirten  belgeler ve ekonomik gücünü kanıtlayan banka dekontu  gibi belgeler gereklidir. Öğrenci veya yeni mezun kişilerin en son ders  not durumlarını belgeleyen not dökümlerini getirmeleri gerekebilir.

B1/ B2 Ticari veya turistik Ziyaretçi vizesi ABD’de yer alan herhangi bir mesleki toplantı ya da konferans gibi ticari nedenlerle ya da tatil ve turistik amaçlı aile ziyaretleri gibi nedenlerle verilen ziyaretçi vizesidir. En fazla 6 aylık kalma süresini kapsamaktadır.

B1 Ev Hizmetlileri Ziyaretçi Vizesi Genel olarak 6 ay süreyle verilen vizedir. Ancak bu vizeye başvuran çalışanın, işverenin yanında en az 6 ay çalışmış olması gereklidir. İşverenin ev hizmetlisi kadrosunda sürekli olarak insan çalıştırdığını kanıtlaması gereklidir. İşverenin ABD’de yasal oturma hakkı varsa, aynı vatandaşlığa sahip kişiyi yanında çalışmaya getiremez. Çalışma başvurusunda bulunan kişi, en az bir yıl ev hizmetlerinde tecrübeli olduğunu kanıtlamalıdır.

B2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi vizesi Amerika’da tedavi olmak isteyen bireylerin an fazla 6 ay süreliğine kullanabileceği ziyaretçi vizesidir. C1/D Mürettebat Vizesi ABD’de deniz taşıtı ya da uçakta çalışmak isteyen bireylere verilen vizedir.

E1/E2 Tüccar-Yatırımcı Vizesi ABD’de önemli miktarda bir yatırım yapmaya hazır kişilerin ya da yapılan yatırımlara ait işlemler için gerekli hizmetleri sağlamaya yönelik çalışacak personelin alması gereken vizedir.

I Gazeteci/Basın Mensubu Vizesi Başka bir ülkede gazeteci ya da basın mensubu olarak çalışan kişilerin, ABD2de bir haber yâda eğitim için meslekleri icabı gelmelerini gerektiren durumlar için verilen ziyaretçi vizesidir.

F1 Öğrenci Vizesi ABD’de bulunan üniversite, enstitüler, master ve doktora programları, dil okulları ve bunun gibi eğitim veren kurumlar için istenen vizedir.

J1/J2 Değişim Programı Vizeleri ABD’de farklı kültürlerin birbirleriyle kaynaşması amacını güderek, ziyaretçilerle Amerikan halkının sosyal etkileşimini sağlamak amacıyla kültürel bir etkinlik olarak nitelendirilebilen vize programıdır.

M1/M2 Mesleki Eğitim Vizesi Sadece mesleki eğitim veren, kanuni olarak tanımlanmış sertifika programları için verilen vize türüdür.